Hakkımızda

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Engelsiz Eğitim Programı” kapsamında özel eğitim ihtiyacı olan engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak amacıyla, istihdama yönelik bilgi, beceri ve tutum kazanmalarını sağlayacak düzeyde meslek atölyelerinin oluşturulması ve teknoloji sınıflarının donatımının sağlanması hedeflenmektedir. Program ile 2 yıl içerisinde 10 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Programı kapsamında, 40 ilde bulunan 80 okulda özel eğitim ihtiyacı olan engelli öğrencilerin eğitimine ve nitelikli istihdama yönelik gelişimlerine destek sağlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı proje kapsamındaki engelli okullarında meslek atölyeleri ve teknoloji sınıfları kuruluyor. İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen proje ile; 45 Özel Eğitim Merkezi’nde kurulacak meslek atölyelerinde engelli öğrenciler okul sonrası iş hayatına hazırlanacak. Turkcell’in desteği ile konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları ve benzeri alanlarda belirlenecek atölyeler mevcut okullarda kurulmaya başlandı. Oluşturulan imkanlardan 6 bine yakın öğrenci yararlanacak.

16 görme engelli okulunda teknoloji sınıfı, 20 işitme engelli meslek okulunda ise bilişim teknolojileri sınıfları kurularak öğrencilerin istihdama yönelik gelişimlerinin sağlanması, teknoloji eğitimi ile gelişim fırsatları yaratılması hedefleniyor. Turkcell’in desteği ile işitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesi için bilgisayar sınıfları ve ihtiyaç duyulan diğer atölyeler kuruluyor. Bu sınıflar ile görme engelli öğrencilerin bilgiye daha kolay erişimi, teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanmış olacak. Turkcell’in desteği ile görme engelli öğrenciler sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilecek, az görenler için akıllı tahta etkileşimli büyüteç gibi malzemeler ile görme engelli olmayan bir öğrenci ile aynı eşit imkanlarla bilgiye erişimleri sağlanacak. Oluşturulan imkanlardan 4 bine yakın öğrenci yararlanacak.

Mühendis olmak isteyen de var, annesine kolye almak isteyen de

Bu projeyle hayatlarına dokunduğumuz her engelli çocuk, artık hayallerinin gerçekleşeceğine inanıyor. Kimisi itfaiyeci olup yangınları söndürmek, kimisi mühendis olmak istiyor. Annesine kolye almak, evinin masrafına katkıda bulunmak tek hayali olan çocuklarımız da var içlerinde. Anne babalarının hayalleri ise onlardan çok farklı: “Ben olmadığımda yavrum ayaklarının üzerinde durabilsin.”

İtfaiyeci olmak istiyorum

Muhammet Çakır: Ben itfaiyeci olmak istiyorum. Az gördüğüm için masamdaki kamerayla akıllı tahtayı kullanabiliyorum. Bu teknolojileri kullanarak ve çok çalışarak hayallerime kavuşacağıma inanıyorum

Zor bir hayal ama…

Caner Güneş: Bilgisayarda çok iyi yerlere gelmek istiyorum. Bilgisayar programcısı ya da mühendisi olmak istiyorum. Biliyorum zor bir hayal ama gerçekleşmeyecek bir şey yok. Bu teknoloji sınıfında ulaştığım imkanlarla, aldığım eğitimle çok güzel yerlere geleceğimi, hayallerimi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum.

Kızım avukat olmak istiyor

Mustafa Özkaynak (Baba): Benim kızım 10 yaşında yüzde 10 görüyor. Veysel Vardal Görme Engelliler Okulu’na gidiyor. Okulumuza bu yıl teknoloji sınıfı kuruldu. Biz bundan çok memnun olduk. Çocuklara çok iyi şeyler verebileceğine inanıyoruz; teknoloji, çocukların gören gözü, duyan kulağı olacak.

Kızım avukatlık mesleğini çok seviyor, avukat olmak istiyor. Hafızası çok kuvvetli, okumaya da çok hevesli. “Baba avukat olup çok para kazanıp hayatımı kurmak istiyorum” diyor. Araba kullanmak istiyor, farklı yerlere gitmek istiyor. Böyle şeyleri duyduğumuz zaman biz de çok mutlu oluyoruz. İnşallah bu teknoloji sınıfıyla ufkunu daha da genişletip ilerleyecek.

Oğullarımın para kazanıp bana hediye alma hayalleri var

Seval Alpaslan (Anne): Devrim ve Deniz adında iki oğlum var. Maalesef ikisi de hafif zihinsel engelli. İş okuluna gelmiş olmalarının heyecanını ben de yaşıyorum, çocuklarım da yaşıyor. Maddi geliri düşük bir aileyiz, şimdiden işe girip birşeyler alabilmenin heyecanını yaşamaya, kafalarında kurmaya başladılar. Bana da vaadleri var, “sana kolye alacağız anne” diyorlar. Bu okulların benim çocuklarımı da, onlar gibi başka çocukları da iş alanına çok iyi hazırlayabildiğine inanıyorum.

Görme engelli okullarındaki teknoloji sınıflarında neler var

Öğrenciler için özel teknoloji ve yazılımlarla donatılmış bu sınıflarda, az gören öğrenciler öğretmenin akıllı tahtaya yazdığı yazıları önlerindeki bilgisayar ekranından, kendi görüş kapasitesine özel, dilediği büyüklük, renk ve kontrastta görebiliyorlar. Dilediği anda tahtayı önüne getiren, dilediği anda da masasına koyduğu kitabını görme durumuna uygun ayarlarda görebilmesini sağlayan sistem sayesinde az gören öğrenciler dersleri kolaylıkla takip edebiliyor. Hiç görmeyen öğrenciler ise klavyedeki tüm tuşları ve işlemleri seslendiren özel yazılım sayesinde bilgisayarı rahatça kullanabiliyorlar. Ayrıca sınıflardaki sistem sayesinde öğrenciler kitaplarını okunabilir belgeye çevirebiliyor ve gerekirse MP3 ses formatına dönüştürüp farklı ortamlarda çalışma notu olarak da taşıyabiliyor. Bunun dışında görme engelli sınıflarında taratılan kitapların kabartma alfabe (Braille) ile basılarak çoğaltılmasını sağlayan yazıcılaryer alıyor. Sınıflarda ilave destek teknolojisi olarak yüksek çözünürlüklü video büyütücü sayesinde resimlerin, objelerin detaylı incelenebilmesi de sağlanmaktadır.